Estetická i funkční operace nosu: Co byste měli vědět o rhinoplastice
Rhinoplastika je jedním z nejčastějších esteticko-chirurgických zákroků, který nejen zlepšuje vzhled, ale často také pomáhá řešit funkční problémy s dýcháním. O tom, co vše zákrok obnáší, nám pověděl MUDr. Tomáš Nedeliak, odborník na operace nosu a ORL.
V MEDICOM Clinic nabízíme více než jen estetiku. Rhinoplastikou dokážeme nejen vylepšit vzhled nosu, ale také zlepšit jeho funkčnost. Specialista na operace nosu MUDr. Tomáš Nedeliak se svými bohatými ORL zkušenostmi kombinuje estetickou korekci s řešením zdravotních problémů, což přináší klientům nejen lepší sebevědomí, ale i komfort a lepší kvalitu života. Co vše plastická operace nosu obnáší a jak probíhá?
Co je to rhinoseptoplastika?
Rhinoplastika zahrnuje úpravu jak vnější, tak vnitřní části nosu. Hovoříme-li o vnitřní části, jedná se o takzvanou septoplastiku, tedy operaci nosní přepážky. Tento zákrok pomáhá klientům, kteří mají problémy s dýcháním, ať už vlivem vrozené vady nebo po úrazu. Narovnání přepážky umožní lepší proudění vzduchu. Úpravy vnější části nosu jsou především estetické – modelace nosu, nadzvednutí špičky nebo odstranění hrbolku.
Kdo je ideálním kandidátem?
I když se často hovoří o ideálním věku do 40 až 45 let, záleží především na kvalitě kůže. S přibývajícím věkem kůže ztrácí elasticitu, což může ovlivnit výsledky operace. Nicméně neexistuje pevně daná věková hranice, pokud je kůže pevná a pružná. Naopak, operace by se neměla provádět u mladistvých před ukončením růstu.
Jaké jsou metody rhinoplastiky?
Existují dvě operační techniky – otevřená a zavřená. Otevřená technika poskytuje chirurgovi lepší přehled díky přístupu přes tzv. kolumelu, kdy vzniká malá jizva na spodní části nosu. Zavřená metoda je zcela bez viditelných jizev, přičemž operace probíhá skrz nosní dírky. Moderní přístupy se stále více zaměřují na struktury zachovávající techniky, kdy se tkáně neodstraňují, ale pouze modelují do požadovaného tvaru nebo velikosti. Výhodou je rychlejší a lepší hojení i menší riziko pooperačních komplikací.
Na druhou stranu, při resekčně-rekonstrukční rhinoseptoplastice se mechanicky odstraňují části nosu, například hrbolky, které jsou následně rekonstruovány. Obě techniky mají své výhody a nevýhody. Tu nejvhodnější doporučí plastický chirurg během předoperační konzultace.
Je operace nosu bolestivá?
Bolestivost po rhinoplastice je všeobecně velmi dobře snášená. Po zákroku obvykle postačí běžná analgetika, často se ale klienti obejdou i bez nich.
Jak dlouho trvá hojení po zákroku?
První den po operaci se používá tamponáda na zastavení krvácení. Může být použita také dlaha, která slouží především jako ochrana před případným úderem v nejbližších dnech po zákroku. Dlaha se sundává po deseti dnech a poté je možné se opatrně vrátit k běžným činnostem, s výjimkou cvičení doprovázeného otřesy, které by mělo být odloženo alespoň na měsíc.
Finální výsledek operace lze pozorovat zhruba po půl roce až roce, i když jsou výsledky často patrné ihned po sundání dlahy.
Přemýšlíte o zákroku na naší klinice?
Objednejte se na nezávaznou konzultaci se zkušeným lékařem.